Darbaseminārs: Radošā domāšana

1. februāri Go Beyond jaunieši pavadīja radošā gaisotnē kopā ar Vitu Brakovsku, ilggadēju lektori. Par Vitu klīstot leģendas, ka katram dzīvē viņa esot jādzird.

Semināra sākumā Vita dalījās ar dažādiem stāstiem par uzņēmējiem un viņu produktiem, lai iepazīstinātu jauniešus ar dažādām inovācijām. Tā, piemēram, tika pieminēts Go Beyond absolvents un pašreizējais vadītājs Eduards Krūmiņš, kurš izstrādājis lielvaldziņu tehnikā adītu šaļļu zīmolu “WĪRD”.

Praktiski jaunieši izmēģināja 3 metodes kā ģenerēt idejas: Ķieģeļa, Ortodoksālā un Ērģeļu metode.

Ķieģeļa metode:
Vita sāka ar vārdiem “šaujiet ārā visu, kas jums ir” – tas tika teikts saistībā ar tādu objektu kā pagale. Jauniešiem vajadzēja nākt klajā, kas vēl varētu būt pagale. Radās tādas idejas kā smilšu pulkstenis, spilvens, pagale kā personīgais draugs un citas.
Vitas novēlējums bija neapstāties pie pieklājīgākajām un pareizākajām idejām, bet tām, kuras rodas vienas no pēdējām, jo tās būs tās pašas pārsteidzošakās un radošakās. Drosme ir radošās domāšanas sabiedrotais.

Ortodoksālā metode:
Šī uzdevuma laikā jaunieši izvēlējās produktu vai aktivitāti, tālāk nosauca klasiskos pieņēmumus par to un pēc tam tos apstrīdēja, lai varētu rīkoties pretēji noteiktajam.

Ērģeļu metode:
Šī metode attīsta jauniešu domāšanu, lai savienotu nesavienojamas lietas – lapas vidū bija nepieciešams uzrakstīt aktivitāti vai produktu, augšējā puslokā sarakstīt, kas raksturīgs šai lietai, un apakšējā puslokā, kas nav raksturīgs. Tā, piemēram, radās maks no kurpju šņorēm, vīns kefīra pudelē, betona pinkponggalds ar luminiscējošām gaismām.

Seminārs bija pilns ar dažādiem piemēriem par inovatīviem produktiem un interesantiem risinājumiem – noteikti katrs klausītājs varēja paņemt sev to interesantāko un aktuālāko radošās domāšanas veidu, lai pēc mēneša paši varētu ķerties klāt saviem individuālajiem projektiem.

Paši jaunieši novērtēja semināru ļoti noderīgu un neparastu. Dažas atziņas no dalībniekiem:

  • Radošuma lielākais ienaidnieks ir bailes par savu tēlu uz apkārtējo fona. Sanita Karluša.
  • Jebkura ideja ir realizējama, pat, ja šķiet neiespējama. Nesavienojamo ir iespējams savienot, atliek tikai pamainīt domāšanu. Elīna Ukase.
  • Ne vienmēr nepieciešams pozicionēt sevi tiekties būt labākajam. Dažkārt daudz vērtīgāk ir būt atšķirīgam. Evita Kuzmina.
  • Ļoti grūti būs izdomāt jaunas lietas, tāpēc vajag pilnveidot vecās. Ričards Mauriņš.
1 februāris 2017